Hatékonyabbá vált a kontrasztanyag-menedzsment a RADITEC CT-berendezésénél – tudtunk meg Janny Gézától, a diagnosztikai központ ügyvezető igazgatójától.
Több mint fél éves tapasztalatot szerzett a Guerbet új, nagy teljesítményű kontrasztanyag-injektorával a RADITEC az elmúlt időszakban. A Flowsens elnevezésű CT-kontrasztanyag injektort a nagy forgalmú helyekre fejlesztette ki a francia gyógyszercég leányvállalata. Mi ösztönözte a váltást?
Nagy forgalmú diagnosztikai központ vagyunk, két MR-berendezéssel és egy 16 szeletes CT-vel. Folyamatosan keressük azokat a fejlesztéseket, amelyekkel még jobb betegélmény mellett még hatékonyabbá tudjuk tenni az ellátást. Talán az országban először mi kezdtünk el használni kontrasztanyag-előmelegítő rendszert, és amióta én irányítom a RADITEC tevékenységét, minden olyan fejlesztést fontosnak tartottunk, amely jobbá teszi az ellátási folyamatot. A korábbi kontrasztanyag-injektoraink kiválóan működnek, hiszen vigyázunk rájuk és rendszeresen karbantartjuk őket, de az Astromedic megkeresett egy új ajánlattal bennünket – amelynek nem tudtunk ellenállni.
Egy 16 szeletes CT-berendezés mellett lehet érdemi hatékonyságnövelést elérni?
Emlékezzünk vissza, egy évtizeddel ezelőtt mekkora technológiai fejlődést jelentett a spirál CT-kről az átállás a 16 detektorsoros modellekre. A 16 szeletes CT-berendezések előnyei nem romlottak, és olyan szubakut diagnosztikai környezetben, ami bennünket jellemez, a 64 detektorsoros vagy még nagyobb szeletszámú modelleknek nincs érdemi előnye. A 16 szeletes berendezések annyira kiforrottak az elmúlt években, hogy megbízhatóságuk az új modelleknél érezhetően jobb. Ezért összességében hatékonyabb diagnosztikai ellátás lehet nyújtani.
Kinek éri meg a váltás?
Ahogy az Astromedic is jelezte felénk az első megkereséskor, elsősorban a nagy forgalmú, naponta 40-50 betegnél többet vizsgáló CT-laborok számára lehet értelme egy Flowsens-rendszer beszerzésének. Amikor akár 10 percnél rövidebb idő alatt követik egymást a betegek, úgy, hogy időt illik hagyni a beteggel való beszélgetésre, tájékozódásra, kell idő a fektetésre, a véna biztosítására, minden másodperc, amit a technológiai folyamat helyett a betegre tudunk fordítani, megéri. Arról nem is beszélve, hogy a testhőmérsékletű kontrasztanyaggal még annál is kevesebb a mellékhatás, mint a már évek óta használt előmelegített palackokkal. Amikor az ember már évtizedek óta dolgozik a radiológia világában, rájön arra, hogy egy bizonyos szint felett az apró finomságok számítanak igazán.
Mi lesz a következő fejlesztés?
Nemcsak a kontrasztanyag-menedzsment apró részleteire érdemes odafigyelni, hanem a teljes diagnosztikai tevékenységet is folyamatosan kell elemezni és ahol lehet, javítani a feltételeket. Évek óta dolgozunk azon, hogy a betegeink – ugyanúgy, mint radiológus kollégáink – egyre jobb feltételek között, egyre magasabb szakmai színvonalon kapjanak pontos diagnózist, illetve végezzék szakmai munkájukat.
A Guerbet FlowSens injektora a RADITEC CT-berendezése mellett